Gnonto og Ramazani lånt ut

Publisert av Anders Palm den 03.09.26.

Leeds United kan bekrefte at Wilfried Gnonto har gått til ACF Fiorentina på lån fram til slutten av 2026/27‑sesongen. Angriperen slutter seg til Serie A‑klubben midlertidig og returnerer samtidig til hjemlandet Italia, som han forlot i 2020.

Gnonto kom til Leeds i august 2022 og har vært en fast del av troppen siden. Han står med nesten 150 kamper for klubben. Willy var en svært viktig spiller da Leeds rykket opp til Premier League i 2024/25‑sesongen. Han scoret ni mål og hadde seks målgivende pasninger da laget vant Championship‑tittelen.

Forrige sesong spilte den italienske landslagsspilleren 29 kamper i alle turneringer. Han bidro både til at Leeds beholdt plassen i Premier League og til at laget nådde semifinalen i FA‑cupen. Gnonto går nå til et Fiorentina‑lag som ønsker å forbedre fjorårets 15. plass i Serie A under den nye treneren Fabio Grosso. I samme sesong nådde klubben også semifinalen i UEFA Conference League.

Willy drar på lån med de beste ønsker og vi ser fram til å følge utviklingen hans mens han er i Firenze.

Leeds United kan bekrefte at Largie Ramazani har gått til Burnley på et sesonglangt lån, som blir gjort permanent neste sommer, så lenge kantspilleren spiller et realistisk antall kamper for Championship‑klubben.

Angriperen kom til Elland Road før 2024/25‑sesongen, som endte med seriegull, etter å ha signert fra UD Almería for en ikke offentliggjort sum. Belgieren debuterte for Leeds i en seier mot Yorkshire‑rivalen Hull City på hjemmebane, før han scoret sitt første mål for klubben i borteseieren mot Cardiff City.

Ramazani spilte 29 kamper i Championship og scoret seks mål i en minneverdig sesong der Leeds ble mestere og rykket opp til Premier League. Forrige sesong ble spilletiden hans i West Yorkshire begrenset, og 25‑åringen dro derfor på lån til Valencia i La Liga. Der scoret han seks mål på 31 kamper i alle turneringer.

Vi ønsker ham lykke til i Lancashire og videre i karrieren.