Eddie Howes Newcastle United er neste motstander for Daniel Farkes Leeds United, når Magpies gjester Elland Road lørdag kveld klokken 18:30.
Leeds har åpnet Premier League-sesongen med én seier og ett tap. Åpningen kom med en sterk 1–0-seier hjemme mot Everton, en kamp som ga supporterne mye å glede seg over. Nå håper Farke på en tilsvarende prestasjon mot Newcastle.
– Vi vet at i én kamp, og spesielt på hjemmebane på Elland Road, så har vi alltid en sjanse, selv mot de beste lagene. For dette ønsker vi å forberede oss best mulig, og vi gleder oss virkelig til oppgjøret, sa Farke på pressekonferansen.
Tyskeren understreket viktigheten av å bygge selvtillit på hjemmebane.
– For et nyopprykket lag er det avgjørende å gjøre Elland Road til en festning. Vi trenger å vinne mange poeng hjemme, men vi tar poengene der vi kan. Vi vet at vi må ha omtrent ett poeng i snitt per kamp, fortsatte han.
Selv om cup-exiten nylig skuffet, ble fokuset raskt rettet mot helgens oppgjør:
– Allerede på vei tilbake til Leeds etter cupkampen handlet alt om Newcastle. Hver kamp teller, og vi må kjempe for poengene både hjemme og borte, sa Farke.
Skadesituasjonen
Til kampen må Leeds klare seg uten midtbaneduoen Ethan Ampadu og Ao Tanaka, som fortsatt er ute. Newcastle stiller også uten flere nøkkelspillere, men Farke påpeker at det gir like forutsetninger:
– Når nøkkelspillere mangler, er situasjonen ganske jevn. For oss er det kanskje enda vanskeligere å erstatte spillerne enn det er for Newcastle, men vi tar utfordringen. Vi går til kampen med det vi har og skal gjøre alt vi kan for å ta poeng, avsluttet han.

Før kampen mot Newcastle
Publisert av Stian Gundersen den 29.08.25.